понеділок, 11 травня 2015 р.

Основні етапи планування сайту

Основні етапи планування сайту
Взагалі, етап планування - найважливіший в розробці будь-якого сайту. Це справедливо і для простої домашньої сторіночки, і для гігантського сайту транснаціональної суперкорпорації, такий як Intel або Coca-cola. Тому, починаючи планування майбутнього сайту, краще закрийте Dreamweaver і навіть вимкніть комп'ютер, щоб не виникло спокуси відразу ж засісти за "творення". На цьому етапі вам знадобляться тільки олівець і папір або, якщо ви все-таки віддасте перевагу комп'ютеру, програма текстового редактора або спеціальний пакет проектування сайту, на зразок Microsoft Visio.
Отже, що ж потрібно вирішити для себе перед початком роботи над сайтом?
  1. Перш за все, чітко визначити завдання сайту. Що він повинен робити:розповідати про кого-небудь або про що-небудь, привертати клієнтів, допомагати вирішувати якісь проблеми, освічувати або розважати. Залежно від завдань структура сайту може сильно розрізнятися.
  2. Визначити, яка конкретно інформація повинна на сайті бути присутньою. Що ви хочете розповісти про себе або що вам потрібно розповісти про замовника. І нічого зайвого!
  3. Зібрати цю інформацію, щоб не шукати її потім, під час роботи над сайтом, коли у вас будуть зовсім інші турботи. Всі тексти, зображення, файли, які ви маєте намір викласти в Мережу, повинні бути на вашому комп'ютері. Тільки так - і ніяких посилань на власне нехлюйство!
  4. Вирішити, в якому ключі буде виконаний дизайн сайту. Чи буде він консервативним, строгим або витіюватим. Відповідно, домашня сторіночка повинна відображати естетичні схильності автора, рекламний сайт краще зробити веселіше, а новинний - поскромніше, щоб строкатість дизайну не затуляла головне - інформацію. На цьому етапі краще всього буде накидати на папері, як повинна виглядати та або інша сторінка.
  5. Придумати логічну структуру сайту і - бажано - намалювати її. Тут краще не винаходити самому велосипед, а відвідати який-небудь вже існуючий і популярний Web-сайт і подивитися, як він організований. Наприклад, для домашнього сайту ідеальна така структура: початкова ("домашня") сторінка з короткими відомостями про господаря, запрошенням відвідати інші сторінки сайту і набором посилань на них; а на інших сторінках розміщуються інформація про захоплення, проекти, розробки (якщо це програміст, музикант, художник, то список посилань на файли програм, аудіокліпів або картин), фотогалерея і сторіночки з набором "дружніх" посилань і докладнішими відомостями про автора, з поштовою адресою і фотографією.
  6. Придумати фізичну структуру сайту, тобто як окремі файли, складові сайт, будуть "розкидані" по теках.
  7. Перевірити, чи нічого ви не забули. Це останній етап планування сайту, але не менш важливий, чим останні.
От і все основні етапи проектування сайту. Тепер залишилося розглянути докладніше, що таке логічна і фізична структури сайту.

вівторок, 27 січня 2015 р.

Типи веб-сторінок.Класифікація веб-сайтів.

Веб-сторінка –  це  інформаційний  ресурс доступний  в  мережі  World  Wide  Web (Всесвітня
павутина),  який  можна  переглянути  у веб-браузері зазвичай, ця інформація записана в
форматі  HTML  або  XHTML,  і  може  містити гіпертекст  з  навігаційними гіперпосиланнями на інші веб-сторінки.

Гіпертекст -  це  текст  для  перегляду  на  комп'ютері, який  містить  зв'язки  з  іншими документами («гіперзв'язки»  чи  «гіперпосилання»);  читач  має змогу  перейти  до  пов'язаних документів безпосередньо  з  вихідного  (первинного)  тексту, активізувавши посилання.

Загальновідомим  та  яскраво  вираженим  прикладом сучасного  гіпертексту  слугують  веб-сторінки, підготовлені  за  допомогою  HTML (мова  розмітки гіпертексту)  й  розміщені  у web-мережі.  Відповідно,  в комп'ютерній термінології під гіпертекстом розуміється текст, сформований  за  допомогою  мови  розмітки,  що потенційно  містить  у  собі гіперпосилання.
Гіперпосилання  дозволяють  переходити  від  вихідного (одного)  тексту  до  безлічі  інших текстів,  розміщених  у web-мережі.

Класифікація веб-сторінок


Елементи веб-сторінок

Контент  –  змістове  наповнення  веб-сторінки,  доступне користувачеві.

Контент:
1)за формою подачі: текст, зображення, аудіо, відео;
2)за доступністю: безкоштовний, платний;
3)за унікальністю: унікальний, неунікальний.

Елементи  навігації  –  засоби  для  переходу  на інші веб-сторінки.

Елементи  дизайну  –  елементи  структурування контенту  та  його  форматування,  
оформлення сторінки.

Додаткові елементи веб-сторінок

Банер —  це  невеличке  рекламне  зображення,  що розміщується на одній сторінці, а посилається на іншу.

Форма —  частина  веб-сторінки,  до  якої  користувач може  записувати  свої  відомості  та надсилати  їх  на сервер, де розміщується веб-сторінка.


Веб-сайт
Веб-сайт -  сукупність  веб-сторінок,  доступних  у Інтернеті,  які  об'єднані  як  за  змістом, так  і навігаційно.
Сайтом  також  називають  вузол  мережі  Інтернет, комп'ютер,  за  яким  закріплена унікальна 
ІР-адреса,  і  взагалі  будь-який  об'єкт  в  Інтернеті, за яким закріплена адреса, що ідентифікує його в мережі (FTP-site, WWW-site тощо).


Класифікація веб-сайтів



Структура сайту

Внутрішня
Дозволяє  всі  необхідні  дані  розмістити  зручно  і доступно в розділах та підрозділах

Зовнішня
Визначає  спосіб  розміщення  відомостей  на  сторінці при  виборі  кожного  пункту  меню, визначає  дизайн сайту.

Внутрішня структура сайту

●Лінійна  (послідовна) —  доцільно  використовувати  у  разі послідовного подання даних та відомостей; перегляд послідовний: від початкової до останньої сторінки сайту.
●Ієрархічна— одна сторінка головна, яка не має попередніх, решта сторінок мають лише одну попередню сторінку.
●Довільна —  кожна  сторінка  може  містити  посилання  на  довільну кількість сторінок сайту.
●Гібридна— поєднання ієрархічної і послідовної структур.
●Мережна —  базується  на  побудові  системи  такої  навігації  сайту, коли  між горизонтальними  та  вертикальними  елементами  існує взаємний  зв'язок  та  можливості швидкого  переходу  з  однієї сторінки  на  іншу  без  додаткової  необхідності  відвідування
проміжних сторінок

Головна сторінка сайту

Головна  сторінка  сайту  має  задовольняти правило  “3  по  3”,  тобто  3  абзаци  по  3
речення  про  тематику,  зміст,  авторів  та призначення сайту.Інколи  замість  головної сторінки  з'являється заставка  —  велике  фото  зі  звуковим супроводом  або  відеороликом. Такі  сторінки створюють, що привернути увагу користувачів.

Основні вимоги до веб-сайтів
●Наявність  головної  сторінки  зі  стислим  каталогом  усіх  розділів (рубрик)  сайту.  З кожної сторінки  сайту  мають  бути  посилання  на головну сторінку.
●Наявність швидкої і зручної навігації та пошуку.
●Наявність  на  головній  сторінці  сайту  стислої  інформації   для відвідувачів сайту про його структуру і змістове наповнення.
●Оновлення сторінок сайту.
●За  наявності  великої  кількості  текстової  інформації  на  сайті  доречно розміщувати окрім web-сторінок з текстами також архіви у форматі Zip чи Rar.
●Сторінки сайту мають бути зручними для користувачів сайту, а також для роботи з ними.
●Інформація на сайті може бути представлена українською, російською, англійською мовами.
●Сайт повинен містити засоби зворотнього зв'язку.

Оцінювання веб-сайтів

  • Ступінь інформативності;
  • Частота оновлення даних на сайті;
  • Наявність інтерактивних засобів;
  • Доступні мови для відтворення веб-сайта;
  • Візуальна привабливість сайту;
  • Зручність користування;
  • Зрозумілість для користувача.